image-5

Karen Horney z domu Danielsen (ur. 16 września 1885 w Blankenese, zm. 4 grudnia 1952 w Nowym Jorku) – niemiecka psychoanalityk i psychiatra, najbardziej popularna przedstawicielka koncepcji psychodynamicznych, współtwórczyni neopsychoanalizy. Od 1932 pracownik Instytutu Psychoanalitycznego w Berlinie. W 1932 wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, gdzie wraz z Erichem Frommem założyła Amerykański Instytut Psychoanalityczny. W swoich pracach podkreślała społeczno-kulturowe uwarunkowania rozwoju osobowości i zaburzeń, dystansując się wobec biologizmu koncepcji Sigmunda Freuda. Jej najsłynniejsze dzieło to Neurotyczna osobowość naszych czasów (1937).

“[…]Karen Horney pisze psychologiczne książki, jakich jeszcze nie było. Robi, co chce: rozwodzi się, romansuje z młodszymi od siebie o 20 lat, pije wino, pali, a córki wychowuje według swoich reguł. I uważa, że życie jest najlepszym terapeutą[…]”

Powyżej fragment ciekawej publikacji. Polecamy zapoznanie się z całością :

http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,53662,19711948,karen-horney-wredna-psychoanalityczka.html?disableRedirects=true